gb  german  turkey  china  japan  italy  alb  serbia  france  UAE                                       

Процедури за постапување во синџирот на утовар/растовар и превоз на стока во меѓународниот и внатрешниот превоз

Во насока на континуирано проследување на нови информации кое се однесуваат на стопанството, Сојузот на стоpански комори на Македонија Ве информира дека во рамките на мерките за справување со ширење на новиот вирус Ковид-19 кои ги носи Владата, се утврдени нови Процедури за постапување во синџирот на утовар/растовар и превоз на стока во меѓународниот и внатрешниот превоз и нова Дозвола за влез на превозници.

Мерките за заштита од ширење на заразата со Ковид-19 мора да се спроведува од страна на сите учесници во синџирот на достава на стоки до крајниот корисник.

Дозволата за влез на територијата на РСМ се издава на професионални возачи на товарни возила  кои влегуваат на територијата на државата и кои се придржувале кон посебен здравствен и протоколарен режим на влез во државата. Дозволата ја издава Државниот и санитарен инспекторат при Министерството за здравство.

На следните линкови можете да ги превземете целосната содржина на Процедурите за постапување и Дозволата за влез.

За дополнителни информации можете слободно да не контактирате на е-маил: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., на тел: 02/3091-440

Прочитано 116 пати

Од Претседателот

Да бидеме лидер и глас на бизнис заедницата, подржувач на економскиот раст на членовите на комората. Заедно да придонесеме за економската стабилност на Македонија и партнерски забрзано да се движиме напред во нова декада на наше успешно работење.

Арсовска Данелa

Интернационална мрежа

F46DCE922CC1E446A2D47D87A78FE9A1

D234AF1A2FFA9C4197F508DA3F41A889

Контакт

 info @chamber.mk
  +389.2.3091440
  +389.2.3091440
  Црвена Скопска Општина бр.10

Следете не